Welcome to LoudounTimes.com
Loudoun Times-Mirror

Loudoun Valley, Tuscarora race to regional cross-country titles

Tuscarora senior Emma Wolcott, shown here at the 2017 Oatlands Invitational, crossed the finish line first at regionals in a time of 18 minutes, 18.33 seconds.—Times-Mirror/Art Pittman
The Loudoun Valley Vikings swept top team and individual honors in the Class 4, Region C cross-country meet Wednesday at the John Handley 5K course in Winchester.

The Tuscarora Huskies claimed boys' and girls' team crowns in the Class 5, Region C meet, also contested Wednesday at Oatlands Plantation in Leesburg.

Loudoun Valley's Sam Affolder and Natalie Morris, and Tuscarora's Emma Wolcott each won individual titles at the regional meets.

Next up is the 2017 Virginia High School League State cross-country meet Nov. 10 at Great Meadow in The Plains.

Region 4C meet

Boys team
Loudoun Valley, 19
Dominion, 67
Fauquier, 112
Riverside, 134
Sherando, 140
John Handley, 144
Woodgrove, 157
James Wood, 166

Girls team
Loudoun Valley, 26
Fauquier, 84
Millbrook, 106
John Handley, 109
Woodgrove, 114
Sherando, 123
Riverside, 170
Loudoun County, 197

Top 20 boys
Sam Affolder (Loudoun Valley) 15:39.4
Peter Morris (Loudoun Valley) 15:43.7
Rylan Pettit (Woodgrove) 16:08.2
Jacob Hunter (Loudoun Valley) 16:26.5
Kevin Carlson (Loudoun Valley) 16:41.2
Mateo Barreto (Kettle Run) 16:46.7
John Delaney (John Handley) 16:49.7
Jacob Windle (Loudoun Valley) 16:50.3
Kellen Hasle (Loudoun Valley) 16:51.3
Omar Aougab (Dominion) 16:53.4
Nick Matthews (Fauquier) 16:54.2
Nicolas Vandenheede (Dominion) 16:59.6
James Harris (Sherando) 17:03.4
Christian Arellano (Sherando) 17:09.1
Harrison Helmich (Dominion) 17:12.9
Harry Challis (Dominion) 17:16.5
Chase Dawson (Loudoun Valley) 17:16.6
Grayson Westfall (John Handley) 17:20.1
Ryan Pendergast (Heritage) 17:20.4
Ian Whitfield (Dominion) 17:27.1

Top 20 girls
Natalie Morris (Loudoun Valley) 18:40.7
Ricky Fetterolf (Loudoun Valley) 19:03.9
Mackenzie Konyar (James Wood) 19:26.9
Kyra Holland (Fauquier) 19:27.1
Kenzi Fergus (John Handley) 19:40.1
Jenny Schilling (Heritage) 20:03.7
Audrey Corbet (Heritage) 20:04.2
Kaycee Cox-Philyaw (Millbrook) 20:04.8
Leah Snyder (Loudoun Valley) 20:10.4
Sophie Hudak (Woodgrove) 20:15.6
Alice Roberts (Loudoun Valley) 20:16.2
Abby Keane (Loudoun Valley) 20:16.4
Sophie Edlich (Millbrook) 20:26.9
Kaitlin O'Neill (Dominion) 20:27.9
Heather Feconda (Loudoun Valley) 20:36.2
Elise Abbe (Loudoun Valley) 20:36.9
Chloe Ramirez (Riverside) 20:38.6
Annalie Delgallo (Fauquier) 20:39.2
Shelby Kostal (Woodgrove) 20:39.7
Riley Fisher (John Handley) 20:41.8


Region 5C

Boys team
Tuscarora, 42
Rock Ridge, 73
Freedom, 76
Stone Bridge, 107
Briar Woods, 107
Thomas Edison, 137
Thomas Jefferson, 138
Falls Church, 204

Girls team
Tuscarora, 26
Potomac Falls, 74
Freedom, 77
Briar Woods, 80
Rock Ridge, 123
Thomas Jefferson, 143
Thomas Edison, 192
Robert E. Lee-Springfield, 229

Top 20 boys
Yared Mekonnen (Thomas Edison) 16:05.81
Benjamin Nibbelink (Tuscarora) 16:15.65
Derek Johnson (Tuscarora) 16:22.79
Will Pompilio (Briar Woods) 16:33.72
Clark Edwards (Rock Ridge) 16:35.37
Brandon Dimitri (Briar Woods) 16:39.96
Avery Bryant (Tuscarora) 16:44.72
Evan Grace (Rock Ridge) 16:50.09
Charles Groscup (Potomac Falls) 16:55.72
Jayson Call (Freedom) 16:56.01
Dylan Klapper (Thomas Jefferson) 16:56.41
Tristan Brodie (Stone Bridge) 16:56.94
Jackson Allen (Freedom) 17:00.42
Sam Koltisko (Freedom) 17:04.81
Sammy Fellah (Tuscarora) 17:12.08
Kyle Lauffenberger (John Champe) 17:13.07
Daniel Umana (Rock Ridge) 17:13.30
Amanuel Haileselassie (Wakefield) 17:15.13
Kevin Kostka (Tuscarora) 17:16.62
Kristian Nesheim (Stone Bridge) 17:18.23

Top 20 girls
Emma Wolcott (Tuscarora) 18:18.33
Abigail Church (Freedom) 18:40.16
Ava Hassebrock (Tuscarora) 19:04.02
Ellie Desmond (Broad Run) 19:17.16
Sarah Gould (Tuscarora) 19:49.67
Alexandra Gordon (Rock Ridge) 19:56.80
Sydney Szabos (Thomas Jefferson) 20:01.04
Hayley Eck (Potomac Falls) 20:02.37
Katie West (Tuscarora) 20:05.93
Zoe Durham (Potomac Falls) 20:08.60
Kelly Byars (Stone Bridge) 20:18.39
Emma Hunt (Tuscarora) 20:22.84
Ann Marie Cargill (Briar Woods) 20:28.11
Julia Schopper (Briar Woods) 20:29.64
Zoe VanWinckel (Thomas Jefferson) 20:31.66
Emma Mitchell (Briar Woods) 20:34.25
Erin Olia (Potomac Falls) 20:35.77
Shea Brady (Potomac Falls) 20:42.26
Kathryn Rogers (Freedom) 20:45.76
Lauren Gagermeier (Falls Church) 20:55.80


Comments

Be the first to post a comment!

As Seen IN PRINT
The Loudoun Times-Mirror

is an interactive, digital replica
of the printed newspaper.
Click here for all e-editions.
Email UPDATES

Get sports news via email.