Welcome to LoudounTimes.com
Loudoun Times-Mirror

Regional Wrestling Tournament Results

Zack Jones, shown here at the Potomac District tournament, won the 170-pound title for team champion Rock Ridge at the Region 5C wrestling tournament.—File Photo/Rick Wasser
Rock Ridge High School racked up 167 points to win the team championship Saturday at the Region 5C wrestling tournament, hosted by Freedom High School in South Riding.

Potomac District champion Freedom placed second, followed by Tuscarora and Broad Run as Loudoun teams held the top four spots in the 13-team tournament.

Rock Ridge's Zack Jones (170 pounds), Gregory Manternach (182) and Haidar Baerde (220), Freedom's Nicky Scolarici (126) and Sean Crumbliss (132), Tuscarora's Nathan Roberts (120) and Michael McCord (138), Broad Run's Simon Fossett (106) and Johnathan Birchmeier (285), John Champe's Chris Taylor (195) and Najim Murshidi (113) of Briar Woods each won individual titles.

Woodgrove earned the top local finish in the Region 4C tournament, hosted by Sherando High School in Stephens City. The Wolverines totaled 91 points to place fourth in the 14-team field.

Liberty edged Fauquier for the team crown. Dulles District champion Loudoun Valley placed seventh, while Heritage and Dominion also cracked the top 10.

Next up is the Virginia High School League State Wrestling Championships, scheduled for Feb. 16-17.

The Class 4 tournament will be contested at Churchland High School in Portsmouth and the Class 5 tournament is at Oscar Smith High School in Chesapeake.



Region 5C

-Team scores
1. Rock Ridge, 167
2. Freedom, 154
3. Tuscarora, 134
4. Broad Run, 131
5. Wakefield, 93.5
T6. Falls Church, 90
T6. John Champe, 90
8. Briar Woods, 70.5
9. Thomas Edison, 65
10. Robert E. Lee, 47.5
11. Stone Bridge, 46
12. Thomas Jefferson, 45
13. Potomac Falls, 13

-106
1. Simon Fossett, Broad Run
2. Charlie Laustan, Stone Bridge
3. Sterling Luna, Thomas Edison
4. Giovanni Llaury, Briar Woods
5. Connor Costello, Freedom
6. Kaleb Tibebu, Wakefield

-113
1. Najim Murshidi, Briar Woods
2. Anthony Gil, Broad Run
3. Matt Miranda, Thomas Edison
4. Kowshik Barua, Wakefield
5. Marcino Nguyen, Freedom
6. Sydney Bowman, Tuscarora

-120
1. Nathan Roberts, Tuscarora
2. Adam Bernfeld, Falls Church
3. Sami Rashid, Broad Run
4. Preston Moore, John Champe
5. Michael Teves, Rock Ridge
6. Iosu Arietta, Thomas Edison

-126
1. Nicky Scolarici, Freedom
2. Andrew Nguyen, Rock Ridge
3. Austin Kreb, John Champe
4. Joseph Mack, Falls Church
5. Jeremiah Gerber, Tuscarora
6. Zeke Luna, Thomas Edison

-132
1. Sean Crumbliss, Freedom
2. Brecan Saul, Tuscarora
3. Jason Braig, Rock Ridge
4. Simon Enkhbold, Wakefield
5. Eric Frames, Stone Bridge
6. Connor Regen, Thomas Jefferson

-138
1. Michael McCord, Tuscarora
2. Brandon Battista, Stone Bridge
3. Steven Rochard, Wakefield
4. Paolo Orosa, Potomac Falls
5. Christopher Van, Falls Church
6. David Cho, Thomas Jefferson

-145
1. Vincent Galang, Wakefield
2. Marcelo De Azevedo, Robert E. Lee
3. Jacob Puterio, Broad Run
4. Anthony Rubio, Freedom
5. Nate Swank, Tuscarora
6. Kelton Roney, John Champe

-152
1. Salifu Turay, Robert E. Lee
2. Owen Barnett, Thomas Jefferson
3. Anthony Prosekov, Briar Woods
4. Jackson Booth, Broad Run
5. Kevin Van, Falls Church
6. Riley Dodge, John Champe

-160
1. Loranzo Rajaonarivelo, Wakefield
2. Michael Parnell, Freedom
3. Richard Wrenn, Rock Ridge
4. Tristan Dagestani, Tuscarora
5. Elijah Ronchon, Falls Church
6. Nicholas House, Broad Run

-170
1. Zach Jones, Rock Ridge
2. Clayton Reppert, Thomas Jefferson
3. Tanner Barbour, Tuscarora
4. Matthew Nguyen, Falls Church
5. Nathan Tarble, Briar Woods
6. Martin Parnell, Freedom

-182
1. Gregory Manternach, Rock Ridge
2. Nathan Williams, John Champe
3. Bobby Caldwell, Tuscarora
4. Will Han, Thomas Edison
5. Jonah Baros, Falls Church
6. Leo Flores, Briar Woods

-195
1. Chris Taylor, John Champe
2. Keldon Jones, Rock Ridge
3. Cole Singer, Freedom
4. David Gisbert, Broad Run
5. Abdalla Badri, Falls Church
6. Manuel Trejo, Robert E. Lee

-220
1. Haidar Baerde, Rock Ridge
2. Yousef Hawala, Thomas Edison
3. Benjamin Hammett, Freedom
4. Josh Hineman, Broad Run
5. Daniel Donate-Perez, Wakefield
6. Braeden Travis, John Champe

-285
1. Johnathan Birchmeier, Broad Run
2. Jacob Edwards, Freedom
3. William Lear, Rock Ridge
4. Kelvin Brewington, Briar Woods
5. Jason Abrego, John Champe


Region 4C

-Team scores
1. Liberty, 204
2. Fauquier, 199.5
3. James Wood, 139
4. Woodgrove, 91
5. Kettle Run, 85
6. Millbrook, 84
7. Loudoun Valley, 76.5
8. Sherando, 74
9. Heritage, 67
10. Dominion, 66.5
11. John Handley, 32
12. Loudoun County, 30.5
13. Park View, 14
14. Riverside, 9

-106
1. Mason Barrett, Liberty
2. Jack Creamer, Dominion
3. Zach Maisus, Heritage
4. Matt Mclaughlin, Kettle Run
5. Josiah Geaslen, James Wood
6. Cody Glover, Millbrook

-113
1. Daniel Sennott, Liberty
2. Jonathan Ochoa, Millbrook
3. Dominic Nguyen, Heritage
4. Vince Caruso, James Wood
5. Logan Hall, Kettle Run
6. Andrew Judd, Loudoun County

-120
1. Zane O`Conner, Kettle Run
2. Gino Camarca, Fauquier
3. Josh Arce, James Wood
4. Duncan Baldwin, Loudoun County
5. Jose Ramirez, Millbrook
6. Ben Price, Heritage

-126
1. Ethan Jordon, Fauquier
2. Keegan Shipe, Liberty
3. Heath Rudolph, Sherando
4. Connor Sisk, Woodgrove
5. Nate David, Riverside
6. Hunter Thompson, John Handley

-132
1. Kyle Budd, Fauquier
2. Timmy Dieter, Sherando
3. Derek Shockey, Woodgrove
4. Noah Losievsky, Loudoun Valley
5. Corey Lemons, James Wood
6. Jared Beasley, Dominion

-138
1. Web Bentley, John Handley
2. Bryan Conteras, Liberty
3. Joey Vitola, James Wood
4. Lukas Guerrero, Millbrook
5. Aiden Fitzwater, Woodgrove
6. Alex TerHarr, Dominion

-145
1. Joe Del Gallo, Fauquier
2. Robert Creamer, Dominion
3. Ricky Ryan, Liberty
4. Daniel VanAmburg, Millbrook
5. Sam Adkins, James Wood
6. Adam Broshkevitch, Loudoun Valley

-152
1. Aaron Curd, James Wood
2. Beau Hogan, Heritage
3. Darryl Mayfield, Fauquier
4. Diego Pena, Dominion
5. Daniel Kelly, Loudoun Valley
6. Caleb Swinson, Liberty

-160
1. Jordan Florence, Liberty
2. Drew Oliver, Woodgrove
3. Kevin McEachin, Fauquier
4. Tucker Anderson, Sherando
5. Brandon Cicalese, Loudoun County
6. Walker Powell, James Wood

-170
1. Sam Fisher, Fauquier
2. Gabe Chumley, Kettle Run
3. Brian Storey, Liberty
4. Hayden Swartz, Loudoun Valley
5. Ian Stanley, Loudoun County
6. Paul Ebersole, James Wood

-182
1. Casen Chumley, Kettle Run
2. Franco Camarca, Fauquier
3. Zack David, Loudoun Valley
4. Zach McCarty, Sherando
5. Kyle Dant, Woodgrove
6. Nick Hemstreet, Heritage

-195
1. Justin Cannon, Liberty
2. Luke Roy, James Wood
3. Lincoln Sutphin, Woodgrove
4. Casey Burr, Fauquier
5. Jacob Byers, Loudoun Valley
6. Thomas Downey, John Handley

-220
1. Tyler Raymond, Fauquier
2. Zack Kales, Sherando
3. Dylan Bryant, Liberty
4. Ian Slebrch, Dominion
5. Charlie Salt, Loudoun Valley
6. Kobey Brooker, James Wood

-285
1. Tavon Blowe, Millbrook
2. Julian Sams, Liberty
3. Seth Helean, Heritage
4. Richard Seymour, Park View
5. Ivan Adams, Woodgrove
6. Brayden Patterson-Campbell, James Wood


Comments

Be the first to post a comment!

As Seen IN PRINT
The Loudoun Times-Mirror

is an interactive, digital replica
of the printed newspaper.
Click here for all e-editions.
Email UPDATES

Get sports news via email.