Welcome to LoudounTimes.com
Loudoun Times-Mirror

Riverside wins state title; 10 swimmers, four relay teams reign supreme

Loudoun County High School junior Collin Hughes dives into the pool at the start of a freestyle race at the Virginia 4A state swim meet.—Times-Mirror/Patrick Kane
The Riverside Rams won the girls' team championship Feb. 18 at the Virginia High School League Group 3A state swim meet in Richmond.

Briar Woods earned runner-up honors in Group 5A boys and girls, and Rock Ridge girls placed second at the Group 4A meet.

Led by Allison Kopac, Claire Nguyen, Ashley Bae and Hannah Ye, Riverside placed first in five events to rack up 270 points. The Rams - coached by Joel Getis - scored nearly 80 points more than runner-up York.

Dominion's Matthew Popovich (100 free, 200 free), Loudoun Valley's Sean Conway (200 IM, 500 free) and Rock Ridge's Nicole Fye (200 free, 500 free) each won multiple individual events in Group 4A.

Michael Burris of Heritage won the 100-yard breaststroke title at the 4A boys meet, while Rock Ridge's team of Gabby Zhang, Emerson Davis, Allie MacMillan and Fye touched the wall first in the 400 freestyle relay.

Thomas Moore (100 breast), Abby Harter (200 IM) and Camryn Barry (100 free) each won 5A events for Briar Woods. Thomas Moore also joined Jack Moore, Jackson Lucas and Stuart Pliuskaitis to take home the 400 freestyle relay crown.

Charlotte Fieeiki of Potomac Falls paced the 5A girls' field in the 100 backstroke.

Rock Ridge's state-champion 400 freestyle relay team, from left, Allie MacMillan, Emerson Davis, Gabby Zhang and Nicole Fye.--Courtesy Photo


Dominion senior Matthew Popovich touched the wall first in both the 100-yard freestyle and 200-yard freestyle races at the 4A state meet.--Courtesy Photo


-Send varsity swimming photos to Clukat @ virginianewsgroup.com


Here is a listing of Loudoun swimmers/relay teams that placed among the top eight in an event:

Group 3A Boys

-200 Yard Medley Relay
8. Riverside (Leo Silpacharn, Vincent Kahng, Taylor Barmak, Noah Koo) 1:46.87

-100 Yard Freestyle
8. Jackson McCummings (Riverside) 49.93

-200 Yard Freestyle Relay
7. Riverside (Mason Coyle, Noah Koo, Jackson McCummings, Brock Lippy) 1:33.60

-400 Yard Freestyle Relay
8. Riverside (Otto Gerstl, Brock Lippy, Taylor Barmak, Jackson McCummings) 3:29.52

Group 3A Girls

-200 Yard Medley Relay
1. Riverside (Ashley Bae, Hannah Ye, Claire Nguyen, Allison Kopac) 1:48.52

-200 Yard Freestyle
1. Claire Nguyen (Riverside) 1:48.46

-200 Yard IM
6. Hannah Ye (Riverside) 2:12.92

-100 Yard Butterfly
2. Claire Nguyen (Riverside) 54.89
8. Mikaela Haast (Riverside) 1:00.90

-100 Yard Freestyle
1. Allison Kopac (Riverside) 51.15

-500 Yard Freestyle
1. Allison Kopac (Riverside) 4:55.71

-200 Yard Freestyle Relay
6. Riverside (Mikaela Haast, Morgan Greig, Jordan Pham, Rebecca Oh) 1:44.05

-100 Yard Breaststroke
3. Hannah Ye (Riverside) 1:07.68

-400 Yard Freestyle Relay
1. Riverside (Claire Nguyen, Ashley Bae, Hannah Ye, Allison Kopac) 3:34.98

Group 4A Boys

-200 Yard Medley Relay
2. Loudoun County (Jake Yeager, Kyle Backus, Collin Hughes, Shane Hunter) 1:38.53
8. Park View (Kyle Johnson, Carson Stevens, Eric Armstrong, August Muller) 1:42.06

-200 Yard Freestyle
1. Matthew Popovich (Dominion) 1:39.79
5. Tim McKinley (Freedom) 1:45.14

-200 Yard IM
1. Sean Conway (Loudoun Valley) 1:48.70
2. Michael Burris (Heritage) 1:51.94
3. Kyle Barker (John Champe) 1:52.59
8. Carson Stevens (Park View) 2:01.38

-50 Yard Freestyle
2. Collin Hughes (Loudoun County) 21.60
4. Graham Johnson (Freedom) 21.70
5. Nick Palmieri (Woodgrove) 22.13

-100 Yard Butterfly
2. Kyle Barker (John Champe) 51.43
7. Eric Armstrong (Park View) 53.95

-100 Yard Freestyle
1. Matthew Popovich (Dominion) 46.31
6. Nick Palmieri (Woodgrove) 48.16

-500 Yard Freestyle
1. Sean Conway (Loudoun Valley) 4:32.42
5. Tim McKinley (Freedom) 4:40.51
6. Collin Hughes (Loudoun County) 4:42.77
7. Sam Oliver (John Champe) 4:44.08

-200 Yard Freestyle Relay
6. Freedom (Alex Lamb, Kellen Campbell, Alex Shen, Graham Johnson) 1:30.23
8. Park View (Eric Armstrong, Kyle Johnson, August Muller, Carson Stevens) 1:32.95

-100 Yard Backstroke
7. Jake Yeager (Loudoun County) 55.14
8. Trace Wall (Rock Ridge) 55.55

-100 Yard Breaststroke
1. Michael Burris (Heritage) 55.93
3. Carson Stevens (Park View) 59.66
8. Jack Zapp (Rock Ridge) 1:02.34

-400 Yard Freestyle Relay
2. Loudoun County (Collin Hughes, Jack Ramberg, Shane Hunter, Jake Yeager ) 3:16.12
8. John Champe (Harrison Littlepage, Ryan Bruni, Sam Oliver, Kyler Barker) 3:22.41

Group 4A Girls

-200 Yard Medley Relay
4. Dominion (Ashley Bogushefsky, Anna Schlemmer, Rachel Schlemmer, Hali Mai) 1:52.69
6. Freedom (Kim-Vi Nguyen, Abby Harrington, Ingrid Dizon, Sophie McKinley) 1:55.15
7. John Champe (Maddie Littlepage, Maren Oliver, Lauren Rubinso, Avery Manbeck) 1:55.28

-200 Yard Freestyle
1. Nicole Fye (Rock Ridge) 1:50.25
2. Keely Hemminger (Woodgrove) 1:54.16

-200 Yard IM
3. Rachel Schlemmer (Dominion) 2:07.04
8. Maren Oliver (John Champe) 2:15.69

-50 Yard Freestyle
3. Rita Frie (Woodgrove) 24.55
5. Annabel Missing (Heritage) 24.88
6. Allie MacMillan (Rock Ridge) 25.11

-100 Yard Butterfly
2. Gabby Zhang (Rock Ridge) 56.14
4. Rachel Schlemmer (Dominion) 57.00
6. Emerson Davis (Rock Ridge) 58.36
7. Sarah Frie (Woodgrove) 1:00.15

-100 Yard Freestyle
3. Rita Frie (Woodgrove) 52.36
8. Lauren Rubino (John Champe) 55.22

-500 Yard Freestyle
1. Nicole Fye (Rock Ridge) 4:54.52
6. Allie MacMillan (Rock Ridge) 5:06.60
8. Keely Hemminger (Woodgrove) 5:10.63

-200 Yard Freestyle Relay
2. Rock Ridge (Gabby Zhang, Emerson Davis, Allie MacMillan, Nicole Fye) 1:38.36
3. Woodgrove (Hannah Carter, Sarah Frie, Keely Hemminger, Rita Frie) 1:41.08
5. Dominion (Hali Mai, Anna Schlemmer, Ashley Bogushefsky, Rachel Schlemmer) 1:42.87
7. Heritage (Madison McKay, Kassidy Borden, Annabel Missing, Yaiza Kinney) 1:43.77
8. Freedom (Mia McKinley, Kim-Vi Nguyen, Sophie McKinley, Ingrid Dizon) 1:44.92

-100 Yard Backstroke
2. Gabby Zhang (Rock Ridge) 58.34
7. McKenzie Ross (Rock Ridge) 1:01.25
8. Mia McKinley (Freedom) 1:02.39

-100 Yard Breaststroke
4. Katie Herbstritt (Rock Ridge) 1:08.08
5. Anna Schlemmer (Dominion) 1:08.63
7. Maren Oliver (John Champe) 1:08.95
8. Yaiza Kinney (Heritage) 1:09.14

-400 Yard Freestyle Relay
1. Rock Ridge (Gabby Zhang, Emerson Davis, Allie MacMillan, Nicole Fye) 3:31.47
3. Woodgrove (Sarah Frie, Hannah Carter, Keely Hemminger, Rita Frie) 3:36.43
6. John Champe (Lauren Rubino, Maddie Littlepage, Avery Manbeck, Maren Oliver) 3:47.52
8. Heritage (Madison McKay, Kassidy Borden, Annabel Missing, Yaiza Kinney) 3:52.51

Group 5A Boys

-200 Yard Medley Relay
2. Briar Woods (Jackson Lucas, Thomas Moore, Cameron McConagha, Jack Moore) 1:36.16
7. Stone Bridge (Luke Bergstrom, Cody Kim, Steven Thalblum, Matt Greason) 1:37.55

-200 Yard Freestyle
3. Jack Moore (Briar Woods) 1:41.51
7. Jackson Lucas (Briar Woods) 1:43.98

-200 Yard IM
2. Steven Thalblum (Stone Bridge) 1:51.23

-50 Yard Freestyle
5. Thomas Moore (Briar Woods) 22.15

-100 Yard Butterfly
2. Steven Thalblum (Stone Bridge) 49.80
3. Luay Hilmi (Potomac Falls) 50.62

-100 Yard Freestyle
4. Jack Moore (Briar Woods) 46.81
6. Alex Vanik (Broad Run) 48.84

-500 Yard Freestyle
4. Jackson Lucas (Briar Woods) 4:35.64

-200 Yard Freestyle Relay
8. Potomac Falls (Ryan Murphy, Denys Ovchynnikov, Max Jensen, Wes Jamison) 1:37.53

-100 Yard Backstroke
4. Luay Hilmi (Potomac Falls) 51.52
8. Cameron Lai-Harris (Potomac Falls) 54.27

-100 Yard Breaststroke
1. Thomas Moore (Briar Woods) 56.84
4. Cody Kim (Stone Bridge) 59.90

-400 Yard Freestyle Relay
1. Briar Woods (Jack Moore, Jackson Lucas, Stuart Pliuskaitis, Thomas Moore) 3:10.55

Group 5A Girls

-200 Yard Medley Relay
2. Briar Woods (Camryn Barry, Abby Harter, Katie Winkosky, Jordan Wenner) 1:44.39
8. Stone Bridge (Brooke Matthias, Lizzy Mandrgoc, Alyssa Coon, Christine Huynh) 1:49.95

-200 Yard Freestyle
2. Camryn Barry (Briar Woods) 1:51.83

-200 Yard IM
1. Abby Harter (Briar Woods) 2:00.26
5. Shelby Gerving (Tuscarora) 2:06.52

-50 Yard Freestyle
6. Missy Cundiff (Tuscarora) 24.29
7. Jordan Wenner (Briar Woods) 24.39
8. Chale Jacks (Potomac Falls) 24.65

-100 Yard Butterfly
2. Abby Harter (Briar Woods) 53.72
3. Brooke Matthias (Stone Bridge) 54.50
7. Charlotte Fieeiki (Potomac Falls) 57.17

-100 Yard Freestyle
1. Camryn Barry (Briar Woods) 50.79
3. Jordan Wenner (Briar Woods) 53.03

-200 Yard Freestyle Relay
8. Briar Woods (Katie Winklosky, Sam Pliuskaitis, Madison Gupton, Lauren Bowers) 1:41.48

-100 Yard Backstroke
1. Charlotte Fieeiki (Potomac Falls) 55.48
3. Brooke Matthias (Stone Bridge) 56.18
6. Dana Korotovskikh (Broad Run) 58.47

-100 Yard Breaststroke
3. Shelby Gerving (Tuscarora) 1:04.74
8. Lizzy Mandrgoc (Stone Bridge) 1:07.89

-400 Yard Freestyle Relay
2. Briar Woods (Abby Harter, Madison Gupton, Jordan Wenner, Camryn Barry) 3:29.01
6. Stone Bridge (Brooke Matthias, Andrea Stefanyshyn, Heather Stone, Alyssa Coon) 3:40.38
8. Potomac Falls (Chale Jacks, Stephanie Dye, Jessica Touve, Charlotte Fieeiki) 3:44.09


-Virginia 4A state swimming photos by Patrick Kane

















































Comments

Be the first to post a comment!

As Seen IN PRINT
The Loudoun Times-Mirror

is an interactive, digital replica
of the printed newspaper.
Click here for all e-editions.
Email UPDATES

Get sports news via email.