Heritage boys swim region champs

The Heritage Pride won the boys' team title at the Region 4C swim meet Saturday.

Varsity teams from Briar Woods (girls swimming), Broad Run (girls swimming), Freedom (gymnastics), Heritage (gymnastics and boys swimming), Independence (boys and girls swimming), Loudoun County (wrestling and boys basketball) and Loudoun Valley (girls basketball) high schools claimed district or regional championships this weekend.

BASKETBALL

Dulles District tournament

Boys final

No. 1 Loudoun County 58, No. 2 Dominion 42

Girls final

No. 1 Loudoun Valley 47, No. 2 Tuscarora 44

Boys consolation

No. 4 Tuscarora 73, No. 6 Loudoun Valley 71

Girls consolation

No. 3 Broad Run 58, No. 4 Loudoun County 31

GYMNASTICS

Region 1-4A meet

Team scores

1. Heritage, 143,975

2. Loudoun Valley, 140.375

3. Mechanicsville, 133.9

4. Broadway, 131.5

All-around

1. Carly Snyder (Loudoun Valley) 36.85

2. Riley Carroll (Heritage) 35.65

3. Kylee Hudson (Lightridge) 34.775

4. Jordan Gregory (Mechanicsville) 34.625

Region 5C meet

Team champion: Freedom

All-around champion: Riley Waldrop (Freedom)

SWIMMING

Region 5C meet

Boys team

1. Thomas Jefferson, 525

2. Riverside, 412

3. Briar Woods, 316

4. Stone Bridge, 184

5. Freedom, 153

6. Rock Ridge, 139

7. Potomac Falls, 137

8. Woodgrove, 113

9. J.R. Lewis, 51

Girls team

1. Briar Woods, 452

2. Thomas Jefferson, 356

3. Riverside, 267

4. Potomac Falls, 222

5. Freedom, 208.5

6. Woodgrove, 202

7. Stone Bridge, 180

8. J.R. Lewis, 104

9. Rock Ridge, 51.5

Boys event champions

200 medley relay: Thomas Jefferson (Will Kohn, Jason Xu, Evan Zhang, Michael Zhang) 1:36.18

200 free: Robert Quan (Riverside) 1:42.28

200 IM: Christopher Kopac (Riverside) 1:55.16

50 free: Evan Zhang (Thomas Jefferson) 21.36

100 fly: Will Kohn (Thomas Jefferson) 52.37

100 free: Christian Szilagyi (Riverside) 47.83

500 free: Robert Quan (Riverside) 4:35.32

200 free relay: Thomas Jefferson (Michael Zhang, Albert Kang, Beck Hastings, Evan Zhang) 1:27.76

100 back: Will Kohn (Thomas Jefferson) 51.66

100 breast: Michael Zhang (Thomas Jefferson) 57.41

400 free relay: Riverside (Christian Szilagyi, Jacob Quan, Christopher Kopac, Robert Quan) 3:10.61

Girls event champions

200 medley relay: Briar Woods (Maria Grishaeva, Zoe Rand, Mackenzie Gupton, Mackenzie Cunnane) 1:50.07

200 free: Natalie Martin (Thomas Jefferson) 1:54.65

200 IM: Jennifer Luong (Freedom) 2:05.89

50 free: Mackenzie Cunnane (Briar Woods) 24.71

100 fly: Mackenzie McConagha (Briar Woods) 53.44

100 free: Kylee Sessions (Riverside) 52.72

500 free: Janika Perezous (Potomac Falls) 4:57.99

200 free relay: Briar Woods (Paige Rosales, Nicole Winklosky, Mackenzie McConagha, Mackenzie Cunnane) 1:40.73

100 back: Mackenzie McConagha (Briar Woods) 53.92

100 breast: Jennifer Luong (Freedom) 1:03.66

400 free relay: Briar Woods (Mackenzie Gupton, Nicole Winklosky, Zoe Rand, Mackenzie McConagha) 3:37.71

Region 4C meet

Boys team

1. Heritage, 96

2. Dominion, 76

3. Broad Run, 58

4. Kettle Run, 57

5. Loudoun County, 54

6. Fauquier, 48

7. Loudoun Valley, 42

8. Handley, 36

9. Park View, 25

10. Liberty, 12

11. Culpeper, 8

12. Tuscarora, 5

Girls team

1. Broad Run, 103

2. Kettle Run, 90

3. Dominion, 83

4. Handley, 61

5. Heritage, 50

6. Loudoun County, 48

7. Loudoun Valley, 21

8. Liberty, 20

8. Park View, 20

10. Culpeper, 9

11. Fauquier, 8

12. Tuscarora, 1

Boys event champions

200 medley relay: Dominion (Cole MacMillan, Kyle Schlemmer, Andrew Blusiewicz, Antonio LaBarbera) 1:40.26

200 free: Jordan Smolsky (Heritage) 1:43.44

200 IM: Andrew Blusiewicz (Dominion) 1:52.5

50 free: Mikhail Tulupov (Heritage) 22.48

100 fly: Jake Goldman (Fauquier) 52.11

100 free: Jordan Smolsky (Heritage) 47.88

500 free: Sam O'Brien (Loudoun Valley) 4:35.78

200 free relay: Heritage (Mikhail Tulupov, Sean Kearin, Andre Keyser, Jordan Smolsky) 1:30.96

100 back: Sam O'Brien (Loudoun Valley) 49.23

100 breast: Andrew Blusiewicz (Dominion) 57.65

400 free relay: Heritage (Mikhail Tulupov, Sean Kearin, Andre Keyser, Jordan Smolsky) 3:21.3

Girls event champions

200 medley relay: Broad Run (Caroline Atkins, Lauren Long, Evelyn Nguyen, Isabel Will) 1:51.64

200 free: Lexie Vanderloo (Loudoun County) 1:53.84

200 IM: Lauren Long (Broad Run) 2:07.72

50 free: Alexa Gyllensvaan (Dominion) 25.87

100 fly: Jane Macik (Park View) 59.64

100 free: Isabel Will (Broad Run) 54.62

500 free: Lexie Vanderloo (Loudoun County) 5:05.6

200 free relay: Dominion (Natalie Schlemmer, Gabrielle Stravinski, Natalie Daniel, Alexa Gyllensvaan) 1:45.18

100 back: Elizabeth Nehring (Heritage) 59.01

100 breast: Lauren Long (Broad Run) 1:06.15

400 free relay: Kettle Run (Megan Fallin, Lily Von Herbulis, Peyton Talomie, Emma Craddock) 3:49.27

Region 3B meet

Boys team

1. Independence, 431

2. George Mason, 340

3. Maggie Walker, 303

4. James Monroe, 217

5. Brentsville, 181

6. Manassas Park, 175

7. Lightridge, 127

8. William Monroe, 105

9. Goochland, 68

10. Central, 14

Girls team

1. Independence, 460

2. Maggie Walker, 345.5

3. George Mason, 291.5

4. Brentsville, 238

5. Goochland, 179

6. William Monroe, 144

7. James Monroe, 124

8. Central, 73

9. Lightridge, 62

10. Manassas Park, 61

Independence boys champions

200 medley relay: Independence (Asim Asar, Bailey DeLuise, Aly Zein, Andrew Collier) 1:38.2

200 IM: Bailey DeLuise (IHS) 1:55.43

100 fly: Asim Asar (IHS) 51.26

200 free relay: Independence (Jackson Collier, Ryan Marlovits, Aly Zein, Bailey DeLuise) 1:30.15

100 back: Asim Asar (IHS) 53.29

100 breast: Bailey DeLuise (IHS) 57.26

400 free relay: Independence (Jackson Collier, John Devost, Wade Weston, Asam Asir) 3:24.72

Independence girls champions

200 medley relay: Independence (Kylie Boyle, Kathryn Oakford, Alden Zerkle, Megan Davies) 1:48.24

200 free: Tatum Wall (IHS) 1:50.71

100 fly: Alden Zerkle (IHS) 56.46

100 free: Tatum Wall (IHS) 50.59

500 free: Alden Zerkle (IHS) 5:12.89

200 free relay: Independence (Megan Davies, Kathryn Oakford, Jasmine Boggs, Tatum Wall) 1:39.67

100 breast: Kathryn Oakford (IHS) 1:07.63

400 free relay: Independence (Alden Zerkle, Kylie Boyle, Ella McOmber, Tatum Wall) 3:39.92

Region 6B meet

-John Champe boys placed eighth with 99 points

WRESTLING

Dulles District tournament

Team scores

1. Loudoun County, 229

2. Dominion, 174.5

3. Broad Run, 135.5

4. Tuscarora, 115

5. Loudoun Valley, 106.5

6. Heritage, 106

7. Park View, 14

Individual champions

106 pounds: Bryson Rios (LCHS)

113: Robert Philpot (THS)

120: Timmy Faber (LCHS)

126: Patrick Smith (HHS)

132: Luke Roberts (LCHS)

138: Santiago Pena (DHS)

145: Logan Jones (DHS)

152: Matthew Roberts (LCHS)

160: Simon Fossett (BRHS)

170: Santiago De Castro (LCHS)

182: Jacob Jimenez (DHS)

195: Cameron Robinson (THS)

220: Caleb Graham (LCHS)

285: Alex Birchmeier (BRHS)

-Email team photos of LCPS district and regional champions to clukat@loudountimes.com.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.

Thank you for reading!

Please purchase a subscription to read our premium content. If you have a subscription, please log in or sign up for an account on our website to continue.